V posledních letech hasiči zasahovali asi u 15 požárů fotovoltaiky ročně. Ve většině případů se jednalo o rodinné domy, kdy nejčastější příčinou byla technická závada. Požáry elektromobilů souvisí nejčastěji s koloběžkami a elektrokoly. Nejčastěji začínají hořet při dobíjení. Počet zásahů hasičů u osobních vozů s elektropohonem meziročně stoupá, ale jde obvykle o dopravní nehody, nikoliv požár. Téma přednášel plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., na konferenci Požární bezpečnost staveb 2022.
Počty mimořádných událostí v posledních letech stoupají. Před 15 lety hasiči zasahovali na 100 tis. mimořádných událostech, dnes se blížíme k číslu 160 tis. Hasiči nejvíce zasahují u technických havárií, jako jsou např. události způsobené meteorologickými vlivy (81 tis. v roce 2021), druhý nejvyšší počet zásahů probíhá u dopravních nehod (přes 20 tis.), až na třetím místě jsou požáry (téměř 16 tis.).
Hlavním rizikem pro hasiče je úraz elektrickým proudem způsobený použitím vodivého hasiva, dotykem s kovovou částí nebo krokovým napětím. Zásahy na FV provázejí komplikace typu nemožnost vypnutí části rozvodu vedoucího od FV panelů, panely jsou na hořícím objektu, zásah v blízkosti panelů, poškození izolace vodičů a v důsledku kovové části pod napětím a také neznámé umístění odpojovacích prvků.
V přednášce si můžete dále poslechnout podrobnosti k vybraným požárům, statistické údaje, příčiny požárů akumulátorů u vozidel, jaká jsou specifika hašení elektromobilů oproti konvenčním autům, problematiku velkých bateriových úložišť a mnoho dalšího.