Vlastníci objektu často neužívají budovu v souladu s požárněbezpečnostním řešením
Přehrát video

00:00

20:06

Vlastníci objektu často neužívají budovu v souladu s požárněbezpečnostním řešením

Video Audio Zkopírováno do schránky

5. května 2023 15:25 • estav.tv

Přehrát pouze zvuk
Sdílet

Poslechněte si rozhovor s Radkem Kislingerem, soudním znalcem Znalecké kanceláře PKPO v oboru požární ochrana se specializací na vyšetřování požárů. Radek Kislinger působí také jako rizikový inženýr v pojišťovnictví a ve své praxi registruje trend, kdy nutnost měnit způsoby užívání staveb nebo prostory v nich vedou k tomu, že majitelé často nevědomky způsobí porušení konceptu požární bezpečnosti budovy.

„Já se ve své praxi snažím lidem zdůrazňovat tuto problematiku, protože každé požárněbezpečnostní řešení je jakýmsi návodem, základním kamenem konceptu budovy a je třeba jej znát velice dobře,“ říká Radek Kislinger. „Lidé neznají své objekty. Často neví, že dům byl postaven podle nějakého projektu, že je v něm nějaká koncepce požární ochrany, a že jsou dána pravidla, jak se má objekt v případě požáru užívat.“

Mnoho majitelů vnímá podle Radka Kislingera tuto dokumentaci jako něco, co se dělá jen pro potřeby kolaudací v rámci nové výstavby nebo změn užívání staveb. Zapomínají, že je tato dokumentace jakýmsi rodným listem a návodem, jak má budova stále vypadat a jak má být užívána. Zejména v požární ochraně si lidé vůbec neuvědomují, jak je tento obor nitkovitě propleten s různými technickými detaily budovy, a jak je snadné jedním špatným technickým zásahem narušit celý požárně bezpečnostní koncept.

Podrobněji v rozhovoru s Radkem Kislingerem ve studiu ESTAV.tv

Články na TZB-info

31. května 2024 | Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA Jaké jsou možnosti v oblasti majetkové evidence vodovodů Na konferenci Voda Zlín se autor článku zabýval majetkovou evidencí vodovodů se zaměřením na infrastrukturní majetek. Představil budování informačního systému postupným plněním a kontrolami dat a přidáváním nové funkčnosti spolu s nově se objevujícími potřebami. Podrobnou majetkovou evidenci pak použil jako základ nejen pro podávání hlášení státu, ale i jako základ pro hodnocení stavu dané infrastruktury, pro plánování její obnovy a údržby. Podrobná majetková evidence slouží jako základ všech ostatních agend, pomáhá při hledání úspor finančních prostředků při posuzování životního cyklu jednotlivých prvků infrastruktury, uživateli zajišťuje rychlou a přehlednou dostupnost potřebných dat, návaznost na ostatní informační systémy, zejména GIS snižuje množství manuální práce a zajišťuje aktuálnost dat. Jednotlivé části infrastruktury a i napojené činnosti mohou být plně geolokovány. 31. května 2024 | Ing. Milan Bechyně Ukončení využívání uhlí bude pro teplárny problém Diskuse o konci uhlí, jako primárním zdroji energie, z veřejného prostoru nezmizela ani s nadcházejícím létem. Byla náplní i letošní, skvěle připravené odborné konference v rámci Dnů teplárenství a energetiky v Olomouci. Kromě velkého množství odborných přednášek nabídla i prostor na výměnu názorů politikům a kandidátům do voleb do EP. 30. května 2024 | Ing. Zdeněk Lyčka Dotace mají urychlit konec uhelných kotlů Od září 2024 budou pokračovat dotace na výměnu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale nově přibydou dotace na výměnu všech kotlů spalujících uhlí bez ohledu na třídu.

Články na ESTAV.cz

30. května 2024 | Ing. arch. Petr Brandejský Výjimečná knihovna v Rožnově pod Radhoštěm: Historická vila s moderní přístavbou a parkem V Rožnově pod Radhoštěm byla dokončena realizace projektu na rozšíření kapacity městské knihovny. Rekonstrukce stávající vily, a především přístavba nového objektu, vytvořily podmínky pro rozvoj kulturních, komunitních a vzdělávacích aktivit, pro které jsou dnešní knihovny nenahraditelnými centry. 29. května 2024 | Ing. arch. Martina Dokoupilová Rekonstrukce a dostavba nádraží. Moderní hala před historickou budovou? V Evropě běžný jev Ve společnosti stále rezonuje debata nad výsledkem architektonické soutěže rekonstrukce Hlavního nádraží v Praze, kdy by měla být odstraněna část odbavovací haly ze 70. let a místo ní vzniknout nová. Zároveň by mělo dojít i k revitalizaci přilehlého parku v souvislosti se vznikem nové tramvajové zastávky a celkovému zlepšení přístupu pro pěší. Spojení moderní a historické architektury je ve společnosti vždy citlivé téma. Podívejme se na příklady z Evropy. Často ne nepodobné návrhu do Prahy. 28. května 2024 | redakce Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené informace.