Vlastníci objektu často neužívají budovu v souladu s požárněbezpečnostním řešením
Přehrát video

00:00

20:06

Vlastníci objektu často neužívají budovu v souladu s požárněbezpečnostním řešením

Video Audio Zkopírováno do schránky

5. května 2023 15:25 • estav.tv

Přehrát pouze zvuk
Sdílet

Poslechněte si rozhovor s Radkem Kislingerem, soudním znalcem Znalecké kanceláře PKPO v oboru požární ochrana se specializací na vyšetřování požárů. Radek Kislinger působí také jako rizikový inženýr v pojišťovnictví a ve své praxi registruje trend, kdy nutnost měnit způsoby užívání staveb nebo prostory v nich vedou k tomu, že majitelé často nevědomky způsobí porušení konceptu požární bezpečnosti budovy.

„Já se ve své praxi snažím lidem zdůrazňovat tuto problematiku, protože každé požárněbezpečnostní řešení je jakýmsi návodem, základním kamenem konceptu budovy a je třeba jej znát velice dobře,“ říká Radek Kislinger. „Lidé neznají své objekty. Často neví, že dům byl postaven podle nějakého projektu, že je v něm nějaká koncepce požární ochrany, a že jsou dána pravidla, jak se má objekt v případě požáru užívat.“

Mnoho majitelů vnímá podle Radka Kislingera tuto dokumentaci jako něco, co se dělá jen pro potřeby kolaudací v rámci nové výstavby nebo změn užívání staveb. Zapomínají, že je tato dokumentace jakýmsi rodným listem a návodem, jak má budova stále vypadat a jak má být užívána. Zejména v požární ochraně si lidé vůbec neuvědomují, jak je tento obor nitkovitě propleten s různými technickými detaily budovy, a jak je snadné jedním špatným technickým zásahem narušit celý požárně bezpečnostní koncept.

Podrobněji v rozhovoru s Radkem Kislingerem ve studiu ESTAV.tv

Články na ESTAV.cz