V prostorách stavební fakulty ČVUT můžete do konce února zhlédnout pozoruhodnou výstavu, která mapuje vývoj projektu, jehož cílem je vznik střední školy v Zambii. Nejedná se ovšem o dodávku stavby na klíč, o kterou se po přestřižení pásky všichni přestanou zajímat. Je to přesně naopak. Do stavby školy jsou zapojeni místní obyvatelé, kteří se během celé realizace vzdělávají.
V Zambijském Kashitu žije několik tisíc obyvatel, ale středoškolské vzdělání je dostupné pouze bohatým vrstvám obyvatel. Nejen školné, ale i velké vzdálenosti na dojíždění za vzděláním jsou pro většinu dětí z oblasti nepřekonatelnou překážkou. Jediná možnost je tedy školu postavit. Jak to ale provést v této chudé části světa? A jak ubránit školu proti termitům? Na začátku byl nápad studenta ČVUT Petra Čandy, který svou diplomovou práci zaměřil právě na tento projekt, pro českou organizaci Přátelé New Renato a zambijskou neziskovou organizací New Renato Community Society. Za podpory mnoha institucí a více než čtyřiceti dobrovolníků vzniklo něco, co nezůstalo jen na papíře, i když právě prvotní papírování bylo velmi složité.
V současnosti již v Kashitu pracují místní lidé společně s českými dobrovolníky a se speciálním zařízením na výrobu nepálených cihel, vyvinutým v České republice. Přes očekávané obtíže, jako byla např. nutná změna technologie související se zpožděním dopravy lisu nepálených cihel, svou školu sami staví, a to s využitím místních surovin, zejména jílovité hlíny. Jediným dovezeným materiálem je cement, sloužící mimo jiné k vylepšení receptury nepálených cihel pro zvýšení pevnosti a odolnosti proti zmíněným termitům. Během roku 2023 vyrostla první budova a vy se na ni a na proces jejího vzniku můžete v naší reportáži podívat. Přijměte ji také jako pozvánku na výstavu, která na Fakultě stavební ČVUT v Praze běží ještě do 28. února.