Policie má k dispozici širokou škálu nástrojů, kterých může využívat v případě vedení trestního řízení. Víte, jak se zachovat v případě prohlídky společnosti ze strany policie, a především, za jakých podmínek může nastat? Případně jak se zachovat při žádosti o poskytnutí součinnosti a žádosti o vydání věci a dalších? Doporučujeme v tomto směru mít dostatek informací a být připraven i na ty nepříjemné situace. I ve vaší stavební firmě může k takovým úkonům dojít.
Právnické osoby bývají nejčastěji vyzývány k poskytnutí součinnosti, k předložení nebo vydání věci a bývá u nich prováděna domovní prohlídka. Všechny úkony mají své zákonitosti, které je třeba dodržovat, což platí nejen pro právnickou osobu, ale zejména pro orgán, který úkon provádí.
V praxi se však občas policejní orgán uchyluje k taktice, kdy nedisponují žádným příkazem ani nepřichází za účelem provedení prohlídky, ale jdou toliko „společensky“ působit a přinesou pouze výzvu k vydání / předložení věci ve smyslu § 78 trestního řádu. Žádají o vydání věcí, např. faktur atd., případně se domáhají souhlasu s provedením prohlídky bez příkazu.
Toto lze odmítnout; existuje zde však určité riziko, že policie svůj přístup přehodnotí a budou postupovat tak, že je zřejmé, že vznikla potřeba provést prohlídku jako neodkladný a neopakovatelný úkon. I s tím je třeba počítat.
Co znamená poskytnutí součinnosti? Musím policii vydat všechny věci o které požádá? Může policie vstupovat do firemních prostor? A jak probíhá domovní prohlídka u právnické osoby?
Na otázky odpovídá JUDr. Lukáš Duffek ze společnosti Rowan Legal advokáti ve druhém díle seriálu na estav.tv.