V ČR se debata v souvislosti s riziky moderních vozidel soustřeďuje především na elektrovozidla. Ve světě si však mnozí uvědomují, že je tento problém třeba řešit komplexněji, protože všechna dnešní vozidla mají jiná rizika, než měla vozidla před 50 lety. Poslechněte si přednášku Ing. Josefa Krále z konference Požární bezpečnost staveb 2023.
Co k tomuto zvýšení rizika přispívá je například složení vozidel. Od 60. let, kdy došlo k tzv. plastové revoluci, se začal výrazně navyšovat podíl plastů ve vozidlech. Dnes máme v autech z plastu skoro vše v interiéru, sedačky, nárazníky, potrubí, a u 85% aut i nádrže na pohonné hmoty.
V současnosti existuje mnoho druhů pohonů, které bychom měli brát v úvahu, protože každý typ má svoje rizika. Jsou to například interní spalovací motory (ICE), bateriová elektrická vozidla, hybridní elektrická vozidla, plug-in hybridní bateriová el. vozidla (PHEV), elektrická auta s palivovými články (FCEV), vozidla na LPG či CNG. Při zkouškách, kdy byla různá vozidla cíleně zapalovaná, vycházely z hlediska výkonu požáru nejhůře hybridy a to z důvodu kombinace benzínu a baterie. Všechna tato rizika bychom měli chápat a pracovat s nimi při návrhu nových předpisů pro hromadné garáže.
Celou přednášku si poslechněte ve videu.