Jak sníží podnikatel účty za energie? Dotace nebo úvěr?
Přehrát video

00:00

53:28

Jak sníží podnikatel účty za energie? Dotace nebo úvěr?

Video Audio Zkopírováno do schránky

9. května 2022 9:20 • estav.tv

Přehrát pouze zvuk
Sdílet

Do studia ESTAV.tv jsme pozvali 4 hosty k diskusi o finanční pomoci podnikatelům. V době, kdy jsou energie levné, tak firmy nic moc nenutí investovat do úspor, vítězí jiné priority. V době, kdy se rapidně zvyšují ceny energií, neví se, jak bude fungovat zásobování s plynem, apod., vzrůstá poptávka po opatřeních na úspory energie, na OZE. Cílem diskuse je zhodnotit situaci, doporučit energeticky úsporné projekty, ukázat na aktuálnost.

Pozvání do diskuse přijali:

  • Dr. Ing. Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA, Národní rozvojová banka
  • Ing. Mgr. Pavel Laube, vedoucí oddělení kapitálových vstupů, MPO ČR
  • Ing. Petr Pávek za Svaz moderní energetiky
  • Ing. Jan Pejter, Senior Manager PricewaterhouseCoopers ČR

Témata k diskusi

Jak se současná situace se zdražováním energie a tím vyšší potenciál projektů pro úspory energie projevuje v praxi? Jaké jsou již běžící konkrétní projekty, kde se zájemci mohou inspirovat? K možnostem financování úspor energie je základní otázka – Dotace nebo úvěr? A proč? Otázku jsme položili všem hostům, protože každý zastupuje jiný úhel pohledu. Investiční dotace běží, mělo by se však přecházet na využívání finančních nástrojů, což České republice doporučuje i EU. Ostatně i první zateplování bytových domů v programu Panel běžely v režimu úvěrové podpory. NRB spravuje dva programy (Úspory energie a ENERG) a plánuje se využití finančních nástrojů v mnohem větší míře.
V rámci diskuse jsou důležité a zajímavé příklady opatření na úsporné projekty z různých oblastí zateplení, výměna kotlů, OZE, renovace sítí, úspornější technologie atd. Poslechněte si v diskusi, některé příklady překvapí.

Dotace nebo úvěr?

„Nyní v rámci Eleny poskytujeme bezúročné úvěry a v minulosti jsem se zabýval dotacemi pro podnikatele, tudíž mohu srovnávat proces dotace a úvěru. Pokud jsou podmínky stejně, podnikatele sahají po dotacích. V současné době roste výhodnost úvěru. Velkou výhodou pro malé podnikatele je to, že nemusí dělat veřejnou zakázku. V dotacích se nejvíce dotací vrací právě v důsledku chyb v procesu veřejné zakázky. Máme řadu podnikatelů, kteří původně chtěli dotaci, bylo to složité, a tak šli pro úvěr od NRB, protože to je jednodušší,“ říká Čestmír Hrdinka. „Naše snaha je v novém dotačním období spojit dotace s finančními nástroji.“

„Program Elena je v současné době jednou z výhod pro podnikatele. My se snažíme připravit a dopilovat s podnikateli plán včetně výběru vhodných finančních nástrojů. S vyladěným plánem pak podnikatelé, města a obce mohou jít do Národní rozvojové banky. Já si myslím, že dotace jsou jako rozjezdový nástroj velice dobrý, ale aby byl trh závislý jen na dotacích, to není nejlepší směr. Finanční nástroje ať již nízkoúročené úvěry, nebo projekty s EPC se specializovanými firmami, které za města a obce projekty realizují a garantují úspory, to je to, co by se mělo na našem trhu rozvíjet,“ říká Ing. Jan Pejter, Senior Manager PricewaterhouseCoopers ČR.

„Výhodou úvěru je zejména to, že projekt může být komplexnější. Nejsme tolik svázáni konkrétním dotační titulem. Nemusí se čekat na dotační výzvy a do jednoho projektu lze zahrnout více opatření podle své potřeby a snížením provozních nákladů si výrazně pomoci v konkurenceschopnosti. Vidíme to u podnikatelů, kteří již opatření realizovali dříve a jejich provozy jsou úspornější a nyní se výsledek ještě násobí nárůstem cen energií,“ říká Ing. Petr Pávek za Svaz moderní energetiky.

3x pro úvěry. Co na to stát?

"Rád bych přidal dlouhodobější perspektivu. Úvěrový nástroj jsme s kolegy z NRB spouštěli před asi 4 roky. Ta myšlenka byla dát podnikatelům nějakou alternativu, která bude jednodušší, kde nebude dotační administrativa. Již zde byly zmíněna výběrová řízení, kolové výzvy atd. Cílem bylo i oslovit a do procesu úspor zapojit i jiné žadatele, než jen čekatele na dotační výzvy, kteří jsou na nich závislí nebo jsou na ně zvyklí," říká Ing. Mgr. Pavel Laube, vedoucí oddělení kapitálových vstupů, MPO ČR a rekapituluje, že se zatím úplně nedaří. „ Program vyčerpal cca 200 mil Kč, což ve srovnání s miliardami dotací nesplňuje naše očekávání. Jako jeden z problémů je spuštění v souběhu s běžícími dotačními tituly, banka si také na pilotní program musela zvykat. Nyní jsme v nastavení programu ušli velký kus cesty a věříme, že i s ohledem na radikální změnu situace na trhu bude letos zájem výrazně vyšší.“

2VV rozšiřuje nabídku podstropních rekuperačních jednotek – ALFA 95 FLAT velikost 300
Audio 6:12

2VV rozšiřuje nabídku podstropních rekuperačních jednotek – ALFA 95 FLAT velikost 300

Instalace a energie

estav.tv • 23. září 2023 13:57

Přechod na tepelné čerpadlo má řadu specifik, radí Josef Hodboď
14:32

Přechod na tepelné čerpadlo má řadu specifik, radí Josef Hodboď

Instalace a energie

estav.tv • 23. září 2023 13:50

Živé vysílání TZB-info a estav.tv Podzim 2023
Živé vysílání

Živé vysílání TZB-info a estav.tv Podzim 2023

estav.tv • 19. září 2023 8:00

Sonická detekce poruch sítě ušetří vodu, práci s hledáním poruch i správu sítě
30:15

Sonická detekce poruch sítě ušetří vodu, práci s hledáním poruch i správu sítě

Instalace a energie

estav.tv • 19. září 2023 1:00

Vzduchotechnické potrubí v jednom kroku s Climaver 360
27:39

Vzduchotechnické potrubí v jednom kroku s Climaver 360

Instalace a energie

estav.tv • 18. září 2023 11:08

Jak vybrat plynový kotel, radí Josef Hodboď
16:46

Jak vybrat plynový kotel, radí Josef Hodboď

Instalace a energie

estav.tv • 14. září 2023 16:06

OIG Power – baterie a střídač k fotovoltaice v podobě "all in one"
16:25

OIG Power – baterie a střídač k fotovoltaice v podobě "all in one"

Instalace a energie

estav.tv • 14. září 2023 1:00

Výstava SCHÖN HIER. Architektur auf dem Land v Sýpce Lemberk
3:53

Výstava SCHÖN HIER. Architektur auf dem Land v Sýpce Lemberk

Architektura

estav.tv • 13. září 2023 10:00

Zedníci, instalatéři, truhláři a další řemesla v září ve Vysokém Mýtě
18:23

Zedníci, instalatéři, truhláři a další řemesla v září ve Vysokém Mýtě

Stavba

estav.tv • 12. září 2023 7:00

Články na ESTAV.cz

30. srpna 2023 | Ing. Jan Blažíček Komentář: Plánovaná změna vyhlášky o rozúčtování nákladů na teplo nesplní svůj cíl Rozúčtování nákladů na vytápění je jablkem sváru v nejednom bytovém domě. „Proč platím, když netopím? Proč plátím ze všech nejvíc, když teplem rozhodně neplýtvám?" Rozúčtování nákladů na energie v bytovém domě řeší vyhláška. Ministerstvo připravuje její změnu. Cílem je motivovat obyvatele k úspornému chování a přispět tak k nižší spotřebě energie. Obyvatelé očekávají spravedlivé vyúčtování. Přinese to změna legislativy? Komentuje Ing. Jan Blažíček. 11. července 2023 | Ing. Milan Bechyně S termostatickou hlavicí neotáčejte! Jak skutečně funguje hlavice na radiátoru a jak ji správně nastavit? Jak skutečně funguje termostatický ventil, zvaný někdy hlavice na radiátoru? Slouží k regulaci otopné soustavy. Není to pouhý uzavírací ventil, jak se lidé nesprávně domnívají. Je chybou hlavici zakrývat, dokonce je chybou jí otáčet, pokud je již správně nastavená. Hlavice má reagovat na měnící se podmínky v místnosti a zajistit, aby radiátorem neprotékalo více otopné vody, než je nutné. Že tomu stále nerozumíte? Pojďme se podívat podrobněji. 7. července 2023 | redakce MŽP předložilo novelu zákona, která zasáhne domácnosti, výrobce i státní kasu. Úřad vlády, ministerstva i instituce jsou proti MŽP přichystalo novelu zákona o ochraně ovzduší včetně ustanovení, že od 2025 nebude možné uvádět na trh v ČR kotle na pevná fosilní paliva o jmenovitém příkonu do 300 kW. To se týká i kombinovaných kotlů na uhlí a biopaliva. Mohou se ale vozit ze zahraničí. Proti je Úřad vlády, MPO, MF i další významné instituce. Zákaz prodeje kotlů na uhlí by postihl 300 tisíc domácností, české výrobce i prodejce.