Exkurze po energeticky a uhlíkově pozitivní budově školy
Přehrát video

00:00

31:30

Exkurze po energeticky a uhlíkově pozitivní budově školy

Video Audio Zkopírováno do schránky

1. února 2023 13:58 • estav.tv

Přehrát pouze zvuk
Sdílet

Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.

Více o této budově čtěte také v článku První energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v ČR slavnostně otevřena.

Při průzkumu původní budovy byl prakticky ve všech konstrukcích nalezen azbest. Nacházel se v obvodovém plášti, ve vnitřních příčkách, střešním plášti a v podhledech. Budova byla kompletně odstrojena až na nosný skelet. V rámci projektu byla budova výrazně dispozičně změněna.

Novou fasádu tvoří zcela nový systém Envilop vyvinutý v centru UCEEB. Podél fasády byla vysazena popínavá zeleň, která po dosažení plné výšky částečně zakryje i okna a bude ve vegetačním období vytvářet difuzní osvětlení prostor s okny orientovanými k jihu.

Střecha budovy je tzv. biosolární, kdy kombinuje zelenou střechu a fotovoltaiku. Celá budova je vybavena nuceným větráním. Větrání se řídí koncentracemi škodlivin, zejména CO2. Zároveň je větrání automaticky řízené rozvrhem v každé učebně, tzn., že 30 minut před začátkem výuky je každá místnost automaticky vyvětrána a je upravena teplota vytápěním nebo chlazením. Pokud je v učebně dlouhá přestávka, systémy svůj provoz utlumí. Budova je vybavena pěti vzduchotechnickými jednotkami, z nichž některé jsou regenerační a některé rekuperační.

Fotovoltaika je nachází na střeše a na jižních fasádách. Z jižních fasád byla přemístěna okna, a to zejména u tělocvičny, kde docházelo k přehřívání interiéru. Tělocvična je nyní přirozeně osvětlena ze severu a ze střešních světlíků s průsvitnými plochami rovněž orientovanými na sever.

Další podrobnosti o systému umělého osvětlení, energetických parametrech budovy, systémech měření a regulace, řízení energií a sledování spotřeb a poskytování dat si poslechněte v záznamu přednášky Jiřího Tencara.

SAUNA: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 2.
17:01

SAUNA: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 2.

Instalace a energie

estav.tv • 26. dubna 2024 6:00

Jak ušetřit při stavbě rodinného domu? Získejte cihly zdarma!
Audio 3:01

Jak ušetřit při stavbě rodinného domu? Získejte cihly zdarma!

Stavba

estav.tv • 25. dubna 2024 19:49

Zimní malty HELUZ fungují i v nižších teplotách
Audio 5:28

Zimní malty HELUZ fungují i v nižších teplotách

Stavba

estav.tv • 25. dubna 2024 19:37

HTA® domovní rozvody z PVC-C ideální v boji proti bakteriím a biofilmu
Audio 6:19

HTA® domovní rozvody z PVC-C ideální v boji proti bakteriím a biofilmu

Instalace a energie

estav.tv • 25. dubna 2024 19:30

Využívání dešťové vody pro údržbu zeleně, sportovišť či splachování v městských a obecních zařízeních? Jde to
Audio 5:27

Využívání dešťové vody pro údržbu zeleně, sportovišť či splachování v městských a obecních zařízeních? Jde to

Stavba

estav.tv • 25. dubna 2024 19:21

Vzduchotěsnost budov. Jde jen o ochranu tepelné izolace?
Audio 9:53

Vzduchotěsnost budov. Jde jen o ochranu tepelné izolace?

Stavba

estav.tv • 25. dubna 2024 19:10

SAUNA: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 1.
9:13

SAUNA: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 1.

Instalace a energie

estav.tv • 25. dubna 2024 12:27

Tip na správné tepelné čerpadlo
Audio 7:07

Tip na správné tepelné čerpadlo

Instalace a energie

estav.tv • 25. dubna 2024 11:41

Šedé vody – česká cesta
Audio 15:18

Šedé vody – česká cesta

Instalace a energie

estav.tv • 25. dubna 2024 11:27

Články na TZB-info

23. dubna 2024 | Vlastimil Růžička Plán dekarbonizace budov včetně dekarbonizační roadmapy Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit. 22. dubna 2024 | Ing. Tomáš Melichar, Ph.D. Vliv alternativní suroviny obsahující mineralizované smrkové třísky na vlastnosti dřevocementových kompozitů Článek prezentuje výzkum zaměřený na studium chování a vlastnosti dřevocementových kompozitů při změnách vzdušné vlhkosti. Chování a výsledné změny vlastností při kolísání vzdušné (relativní) vlhkosti jsou výrazně ovlivněny obsaženými třískami. Třísky jsou při výrobním procesu mineralizovány, resp. stabilizovány. Vedlejší produkt (částicová směs) vznikající při výrobě cementotřískových desek, který byl využit pro modifikaci složení kompozitů, obsahoval již jednou mineralizované smrkové třísky (tj. stabilizovaných vlastností a struktury). 20. dubna 2024 | Mgr. Marcela Berčíková Změny v atomové legislativě v souvislosti s přijetím stavebního zákona Změny souvisejí především se změnou terminologie v novém stavebním zákoně, s integrací kompetencí k rozhodování, se změnou koncepce vyjadřování dotčených orgánů a se změnami v územním plánování. O podrobnější informace a komentář jsme požádali zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Články na ESTAV.cz

29. března 2024 | doc.Ing. Viktor Borzovič, PhD. Požár panelového domu na Slovensku. Jak poškodil nosné konstrukce domu? Požár bytového domu. Mnoho lidí se obává požáru, který by mohl vzniknout u sousedů a ohrozit jejich byt, potažmo celý bytový dům. Na Slovenském příkladu panelového bytového domu se podíváme, jak požár poškodil nosné konstrukce domu. 27. prosince 2023 | Mgr. Radomír Dohnal Sněžné studny připomínají dobu, kdy Španělsko vyrábělo jakostní led Na Iberském poloostrově obvykle nenarazíme na mnoho pamětihodností, kterými by se připomínala zima nebo chlad. Nebylo tomu tak vždycky. Španělsko bývalo v ledařské branži pojmem. Ta dávná léta teď připomíná projekt architektonicky i historicky hodnotná rekonstrukce sněžných studní. 19. prosince 2023 | redakce Azbest přehledně: Co je to materiál? Proč se používal? Jak škodí zdraví? Máte azbest doma? A co památková péče? S azbestem se setkal pravděpodobně každý z nás, ať už šlo o náš domov, chalupu, školu nebo jinou veřejnou budovu. Pozor si na něj musíme dát především pokud se chystáme rekonstruovat starší dům z 60.–80. let minulého století. Při stavebních pracích bude totiž potřeba dbát na bezpečnostní zásady, a především správnou likvidaci odpadu. To souvisí i s vyššími finančními náklady. V poslední době se také ukazuje, že je třeba počítat s možností nalezení materiálů obsahující azbest i ve starších objektech, často i památkově chráněných, které již byly jednou renovovány právě v tomto období.