Rizika a požáry fotovoltaiky, elektromobilů a bateriových úložišť se od požáru jiných elektrických zařízení liší v tom, že jde o zařízení se stejnosměrným elektrickým proudem. Při zapálení oblouku se stejnosměrným proudem při napětí větším než 30 V hoří oblouk stabilně a nastane při něm velký tepelný výkon. Běžná FV elektrárna na rodinném domě s výkonem 5 kW a svářečka s výkonem 3 kW jsou výkonově podobná zařízení.
Jiný problém jsou podle Pavla Hrziny baterie. O způsobu jejich hoření rozhoduje chemické složení, stav nabití a konstrukce baterie. Nelze na to ale brát při požáru z hlediska rizik ohled, protože tyto informace nejsou v momentě zásahu známé.
V případě elektromobilů představují největší riziko baterie pro malá vozidla typu koloběžek. Jsou na ně kladeny daleko menší normativní požadavky, ty dovážené z Číny mají baterie bez potřebných testů např. na vibrace, na vnější podnebí apod. Požáry koloběžek a podobných vozítek nejčastěji nastávají při nabíjení ze sítě.
Více v záznamu přednášky z konference Požární bezpečnost staveb 2022 nabo v článku Analýza rizik fotovoltaických systémů, bateriových úložišť a elektromobilů na TZB-info.