Zákaz provozu kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy vyplynul z nutnosti snižování emisí, zvyšování účinnosti a snižování energetické náročnosti lokálního vytápění a je opřen o zákon. Kotlíkové dotace a částečně i Nová zelená úsporám významně pomohly nastartovat proces jak povinné výměny neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností, kterých k 31. 12. 2021 bylo stále v provozu přibližně 300 tisíc, tak i jiných, již zastaralých zdrojů.
Původní termín byl 1. září 2022, do kterého si museli provozovatelé mimo rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci zajistit výměnu nevyhovujícího kotle. Termín byl změněn pro kotle provozované v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci. Staré kotle lze provozovat do prodlouženého termínu 31. srpna 2024.
„Zákaz tedy platí například pro provozovatele restaurací, penzionů či drobných provozoven. S rychlou výměnou zastaralého kotle by však navzdory odkladu lidé neměli otálet. Určitě bych jim to doporučil co nejdříve, protože jejich ceny určitě porostou. Ideální řešení teď podle mě je, pořídit si tepelné čerpadlo a kotel nebo alespoň malý lokální zdroj na biomasu. Ta se zejména u starších domů do budoucna z pohledu provozních nákladů nejvíce vyplatí. U nových objektů, kde je malá tepelná ztráta a mají podlahové vytápění, rozhodně doporučuji tepelná čerpadla,“ uvádí kolega Ing. Zdeněk Lyčka, garant tématu Výměny kotlů na TZB-info.cz.
Žadatelé o dotace měli obvykle největší zájem o tepelná čerpadla, dále o plynové kondenzační kotle a také o kotle na spalování biomasy. Z nejchudších lidí, jimž byla speciální dotace určena, si ale více než polovina z uvažovaných příjemců pomoci o výměnu kotlů nepožádala. Dotace byly naposledy určeny pouze pro malopříjmové domácnosti. Pořízení a instalace TČ a kotle na biomasu s akumulací (peletového) se nyní pohybuje okolo 300 tis. Kč, dotace max. 150 tis. Kč, tj. zbývá velká částka na dofinancování. Je otázkou, zda bylo správné vsadit na to, že je to v silách nízkopříjmové domácnosti.