V druhém dílu o vile Tugendhat se blíže podíváme na koupelnu. Jak se dělaly repase zařizovacích předmětů se značkou Laufen? Povídání o sanitární keramice pro rekonstrukci vily.
Vila Tugendhat je stěžejním evropským dílem architekta Ludwiga Miese van der Rohe z let 1928–1930 a řadí se k nejvýznamnějším vilovým realizacím světové architektury 20. století.
„Zařizovací předměty zůstaly v původní podobě v objektu poměrně dlouho. Vany a umyvadla odstranila v podstatě až rekonstrukce v roce 1980, kdy byl dům upravován jako speciální rezidence pro významné hosty. A z horního podlaží vznikly v podstatě hotelové pokoje, proto zmizely původní zařizovací předměty. Ale naštěstí byly velmi dobře zdokumentovány, některé se dokonce podařilo dohledat. Zatímco ostatní materiály byly většinou ze zahraničí, české bylo zasklení a sanitární keramika. A to určitě výjimečná. V koupelně rodičů bylo kromě speciálního bidetu například umyvadlo se směšovací baterií a speciální částí se studenou vodou pro čištění zubů, sofistikované ovládání sprchy, sprcha klasická i masážní, snaha o minimální spáry bělninového obkladu,“ uvádí příklady Ing. arch. Iveta Černá.