I ve vaší stavební firmě se to může stát. Proti vaší společnosti je vedeno trestní řízení. Její přeměna či převod jmění na jinou společnost s úmyslem vyhnout se trestu nemusí být řešením. Trestní odpovědnost totiž přechází i na právní nástupce. Je proto dobré znát, jaké jsou limity a jaké z toho plynou důsledky.
Právnické osoby se ze své povahy od osob fyzických výrazně odlišují. Toto má vliv i na trestní odpovědnost a její případný přechod. Podle zákona totiž trestní odpovědnost právnické osoby přechází na všechny její právní nástupce. Právnická osoba může pykat i za trestný čin, který nespáchala a nijak se na něm nepodílela.
Přechod trestní odpovědnosti na právní nástupce původní právnické osoby může nastat ve dvou podobách:
- původní právnická osoba zaniká, a má jednoho nebo více právních nástupců,
- právnická osoba nezaniká a část jejího jmění přechází na jednoho nebo více právních nástupců,
V případě půjde především o zánik právnické osoby sloučením nebo splynutím (fúzí) s jinou společností, aniž by byla původní entita zachována.
Druhá varianta předpokládá zachování původní právnické osoby za současného přechodu (rozšíření) trestní odpovědnosti i na právní nástupce. Trestě odpovědní tak budou obě společnosti, aby tímto způsobem nedocházelo k „odklonění“ trestní odpovědnosti z původní nezaniklé právnické osoby na „novou“ právnickou osobu. Rozšíření trestní odpovědnosti vedle původní právnické osoby i na její právní nástupce může nastat zejména v případě přeměny rozdělení odštěpením.
Jak vypadá přechod odpovědnosti v případě odkoupení společnosti novým majitelem? Je právnická osoba i nadále zodpovědná na přečiny v minulosti? A na co si musí nový majitel dát pozor? A co když chcete zrušit či prodat společnost v době probíhajícího trestního řízení?
Na otázky odpovídá JUDr. Lukáš Duffek ze společnosti Rowan Legal advokáti ve třetím závěrečném díle seriálu na estav.tv