Na výběru obvodového zdiva záleží. S tepelněizolačním zdivem lze ušetřit na energiích až desetitisíce korun za rok
Rodinných domů jsou u nás podle Českého statistického úřadu více než dva miliony a podle společnosti Wienerberger se letos položí základy zhruba 17 tisíc dalších. Nároky na jejich energetickou hospodárnost se přitom neustále zvyšují, což investory i výrobce stavebnin vede ke hledání způsobů, jak maximálně využít tepelněizolační vlastnosti zdiva a jít tak s dobou, která vyžaduje nejen šetření energií, ale především ohleduplnost k životnímu prostředí.
Od každé zdi očekáváme, že bude pevná. Od obvodové ale chceme zároveň i výborné tepelněizolační vlastnosti, zvukotěsnost nebo odolnost proti vnějšímu podnebí. „Vhodné obvodové zdivo celoročně zaručuje příjemnou teplotu domu i s minimální spotřebou energie. Nízkoenergetické domy, dokonce i ty v pasivním standardu, lze dnes postavit z tradičních materiálů, jako jsou právě broušené cihly. Se zdivem značky Porotherm lze limitu docílit i s cihelnými bloky řady EKO+, které už není potřeba dodatečně zateplovat a zároveň disponují spoustou dalších výhod,” vysvětluje produktový manažer značky Porotherm Jan Huber.
V současné době na trhu panuje trend minimalistického bydlení, kdy lidé budují nová obydlí doslova z čehokoliv – od slámy, přes 3D tisk až po vyřazené lodní kontejnery, protože jim to umožní se s rozpočtem vejít do pár jednotek milionů korun. Pokud ale investor chce pořádný dům, což je v souladu s rostoucími požadavky na energetickou hospodárnost* dům nízkoenergetický nebo pasivní, pak může být vhodným řešením kombinace páleného cihelného zdiva s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi se systémem na rekuperaci tepla, využitím sluneční energie a ventilačními systémy.
15. května 2023 15:35 • estav.tv
Přečíst článek na TZB-info.cz