Nucené větrání s rekuperací tepla je jedinou možností, jak zajistit výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý s minimem spotřeby energie. Zásadním kritériem výběru zařízení je úroveň hluku s větráním spojená.
Požadavky kladené na větrací jednotky s rekuperací tepla používané v komerčních objektech mají být ještě přísnější než v sektoru rezidenčního bydlení, říká Filip Hazuka, ředitel společnosti 2VV s.r.o. V prostorech s potřebou větrání mezi 500 až 3000 m3/h, jako jsou například kanceláře, školní učebny, posluchárny, hraje hlučnost těchto jednotek zásadní roli. Lidé se zde musí soustředit na duševní práci a musí být zajištěna i vysoká srozumitelnost mluvenému slovu například přednášejícího, osoby vedoucí poradu atp. „Proto jsme se rozhodli, že u našich jednotek nepůjdeme jen cestou vysoké energetické efektivity, ale i co nejnižší úrovně hluku,“ charakterizuje Filip Hazuka přístup firmy.
Odborníci na problematiku hluku to dobře znají i po teoretické stránce, většina lidí i z vlastní nepříjemné zkušenosti. Existují frekvence hluku, které na nás působí příjemně, ale pak i ty, které nás iritují. „Neplatí, že pokud je v technické dokumentaci ke dvěma různých rekuperačním jednotkám uveden v decibelech stejný údaj hladiny akustického výkonu například 55 dB(A), tak že tyto jednotky musí být z hlediska jejich hlučnosti totožné,“ upozorňuje Filip Hazuka. „Jednak tento údaj mohl být naměřen při různých výkonech jednotek, protože podmínky si určuje každý výrobce sám. A pak může být odlišné i spektrum zvuků, z něhož je výsledný hluk složen, a tedy i lidmi odlišné vnímání úrovně hluku.“