Objevte podcasty Estav.tv na Spotify

Cihla, její životní cyklus a cirkulární ekonomika

00:00

10:55

Cihla, její životní cyklus a cirkulární ekonomika

Video Audio Zkopírováno do schránky

30. srpna 2022 9:00 • estav.tv

Sdílet

Cirkulární ekonomika, zjednodušeně řečeno recyklace materiálů je ve stavebnictví obecný problém. Jak k tomuto trendu, přistupuje největší výrobce cihel společnost Wienerberger? Jaké jsou možnosti a jaké překážky pro opětovné využití stavebních materiálů?

„Obecně řečeno, myšlenka cirkulární ekonomiky je pro stavebnictví velkou výzvou. Opětovné využití stavebních materiálů vždy bylo velmi komplikované,“ uvádí Mgr. Kristýna Vobecká ze společnosti Wienerberger.

Doposud životní cyklus cihly vypadal jako jasná linka se svým začátkem i koncem: hlína vytěžená ze země se zpracuje, vypálením přemění a po ukončení životního cyklu stavby se vyveze na skládku. Jak tuto linii změnit v kruh? Největší výzvou je opětovné využití suti a dalšího odpadu z bouraných staveb, kde je důležité jeho pečlivé třídění.

Kristýna Vobecká uvádí konkrétní příklady recyklace pálené hlíny: „Naše cihly můžete vidět třeba jako povrch tenisových kurtů ve formě antuky, nebo je vracíme na cesty, popřípadě je firmy využívají jako substrát pro rostliny mimo jiné na zelené střechy.“

Ve Wienerbergeru pracují aktuálně na materiálu Cyclo brick, který bude z dvaceti procent vyrobený z recyklátu, nebude tedy nutné využívat tolik primárních přírodních zdrojů. V takových cihlách pak bude využit přímo materiál z demolic objektů.

„Je to značná výzva pro náš výzkum, protože do výroby potřebujeme co nejvíce homogenní materiál, což z demolic ne vždy lze dostat,“ doplňuje Vobecká.

Podmínkou je dobré třídění odpadu. To přináší další výzvy, jelikož na stavbě se těžko kontroluje kvalita třídění, lokálně pak zase neexistují třídící linky nebo každá lokální má jiný přístup. V úvahu se musí ale brát i převoz materiálu ze stavby do třídící linky, který zvyšuje uhlíkovou stopu produktu.

Samostatnou kapitolou je optimalizace výrobního procesu, druhotné využití suroviny.

K tomu Vobecká dodává: „Ve výrobě vzniká nepřesně řečeno odpad, přesněji řečeno zbytkový cihelný prach nebo cihelný zlom. Takový se využívá především jako zásyp do cest v místě, kde máme hliniště. Druhou kategorií jsou výsušky, což jsou vysušené ale nevypálené cihly, které nebylo vhodné posunout dále do výroby. Ty lze vrátit na začátek procesu a vyrobit z nich kvalitní cihlu.“

Na celý cirkulární cyklus je potřeba se dívat také v běhu času. Čím delší životnost výrobku ve stavbě je, tím méně často je potřeba řešit energeticky i technologicky náročnou recyklaci. A to je disciplína, ve které cihly obstojí. Živostnost cihly ve stavbě je uvažována sto padesát let, u tašky sto let.

Jak uvažují ve Wienerberger o svých produktech? Kam směřuje vývoj? Jak se výroba optimalizuje nejen vzhledem ke zdrojům surovin ale i z hlediska celkového pohledu na uhlíkovou stopu? Poslechněte si podcast estav.tv.

Kdy a proč je povinná instalace akumulační nádrže u kotlů na pevná paliva?
Podcast 7:43

Kdy a proč je povinná instalace akumulační nádrže u kotlů na pevná paliva?

Podcasty

estav.tv • 1. července 2025 10:20

Neoprávněná stavba veřejné komunikace a nájemné z pozemků veřejné infrastruktury
Audio 11:29

Neoprávněná stavba veřejné komunikace a nájemné z pozemků veřejné infrastruktury

Stavba

estav.tv • 1. července 2025 2:00

Inovativní využití skladových montovaných hal pro městskou logistiku
Audio 4:16

Inovativní využití skladových montovaných hal pro městskou logistiku

Stavba

estav.tv • 29. června 2025 2:00

Výměna střešních oken: Investice, která se vrátí
Audio 3:55

Výměna střešních oken: Investice, která se vrátí

Stavba

estav.tv • 28. června 2025 3:00

V každé české obci je již dům renovovaný s podporou Nová zelená úsporám
8:45

V každé české obci je již dům renovovaný s podporou Nová zelená úsporám

Stavba

estav.tv • 27. června 2025 14:30

Záznam tiskové konference MŽP, SFŽP a AČSS 19. 6. 2025
39:00

Záznam tiskové konference MŽP, SFŽP a AČSS 19. 6. 2025

Stavba

estav.tv • 24. června 2025 16:39

Bezúročné úvěry a dotace: Firmy mají cestu k úsporám otevřenou
Podcast 15:34

Bezúročné úvěry a dotace: Firmy mají cestu k úsporám otevřenou

Podcasty

estav.tv • 20. června 2025 9:32

Slunce, včely a nové plány: V Zambii letos staví medárnu i solární elektrárnu
2:03

Slunce, včely a nové plány: V Zambii letos staví medárnu i solární elektrárnu

Stavba

estav.tv • 6. června 2025 5:00

MPO chystá nový dotační titul, který pomůže starostům s oživením brownfieldů
Audio 4:22

MPO chystá nový dotační titul, který pomůže starostům s oživením brownfieldů

Stavba

estav.tv • 4. června 2025 4:00

Články na TZB-info

2. července 2025 | Ing. arch. Petr Brandejský Prior Brno jde po čtyřiceti letech definitivně k zemi – 4. díl Po dokončení demolic starého obchodního centra byly na konci dubna odvezeny poslední sutiny. 90 % demolovaného materiálu se přitom podaří zrecyklovat. Z výkopu stavební jámy se pak znovu využije plných 100 % suroviny. Část materiálu bude využita přímo při stavbě nového projektu. 2. července 2025 | Ing. arch. Petr Brandejský Brno hostilo 7. ročník konference Brownfieldy Konference Brownfieldy 2025 nad problematikou rozvoje bývalých průmyslových lokalit se uskutečnila 4. června v Nové Zbrojovce. Tento sedmý ročník slouží k setkávání soukromého a veřejného sektoru nad tématy ohledně řešení revitalizací a nevyužívaných lokalit. 30. června 2025 | prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., Složení a oprava omítek nejenom pro historicky cenné stavby (část 1.) Oprava omítky představuje poměrně sofistikovaný úkon, často spojený s potřebou informací z řady oborů. Dvoudílný seriál je primárně zaměřen na složení a obnovu omítek historických staveb, prováděnou zejména v druhé polovině 20. století až dodnes. V prvním díle jsou popsána pojiva, příměsi a přísady používané pro omítky v minulosti a je poukázáno na rozdílnost jejich vlastností v porovnání s dnešními materiály, a to včetně principů obnovy omítek s použitím různých způsobů přípravy omítkových maltových směsí. Pozornost je věnována i druhům a vlastnostem omítek na vlhké zdivo s obsahem vodou rozpustných solí. Diskutovány jsou také nesouhlasné názory na obnovu z pohledu památkové péče a technologů.

Články na ESTAV.cz

1. července 2025 | redakce Anhydritové podlahy: Výhody a nevýhody. Proč jsou doporučované pro podlahové vytápění? A na co dát pozor? Anhydritové potěry zaznamenaly svůj rozkvět v minulých letech, hlavně v souvislosti s rostoucí oblibou systémů podlahových vytápění. Bývají doporučovány dodavateli z důvodu vysokých hodnot tepelné vodivosti a eliminaci rizika vzniku vzduchových kapes díky dokonalému obtečení kolem hadic nebo kabelů topných systémů. Kromě těchto vlastností mají i další nezanedbatelné výhody, z nichž většinu ocení hlavně stavební firmy provádějící jejich vylití i koncoví uživatelé. 3. června 2025 | Mgr. Bc. Sandra Červenková Máte štěstí, že jdu kolem, na to já jsem odborník! Pozor, za své rady nesete odpovědnost Běžně důvěřujeme radám odborníků, zvláště pokud se na ně obrátíme s žádostí o radu a informaci. Na základě těchto rad a informací pak jednáme. Co se stane, pokud odborník při své odpovědi na naše zvídavé dotazy bude chybovat a nám vznikne škoda? Kdo za tuto škodu bude odpovídat a z jakého titulu? Tento článek se zabývá odpovědností odborníka a jakým způsobem laik prokáže, že se řídil pokyny odborníka. 11. dubna 2025 | Vlastimil Růžička Český pavilon na EXPO 2025 je hotov a zkolaudován. Světová výstava začíná 13. dubna Prostřednictvím zpráv generálního komisaře české účasti na světové výstavě v japonské Ósace jsme provázeli naše čtenáře celým procesem výstavby národního pavilonu až do konečné fáze. Česká účast na EXPO 2025 nyní hlásí úspěšnou kolaudaci; zbývá instalace speciálních prvků pro vystupování umělců, včetně ozvučení, osvětlení či úpravy zázemí a designu tak, aby pavilon vyhovoval i z hlediska akustiky, byl reprezentativní a zapadal do rodiny ostatních pavilonů na umělém ostrově Yumeshima. Světová výstava EXPO 2025 začíná 13. dubna a potrvá půl roku, do 13. října.