Budoucnost plynu v ČR: Přechodné řešení nebo dlouhodobá strategie?
Instalace a energie
estav.tv • 30. října 2024 9:37
00:00
14:46
26. července 2023 13:52 • estav.tv
Zásah u hořícího elektromobilu v hromadných garážích v Praze na jaře letošního roku proběhl bez větších komplikací díky včasné detekci požáru elektrickou požární signalizací a napojením budovy na pult centralizované ochrany. Na co dalšího ale zásah ukázal? Jak by měly být garáže navrhovány? Na to jsme se ptali v rozhovoru s plk. Ing. Jiřím Hoškem, náměstkem ředitele HZS hl. m. Prahy.
Stejné téma mohou diváci diskutovat na konferenci Požární bezpečnost staveb 21. září 2023
Nové požadavky na hromadné garáže s ohledem na parkování a dobíjení elektromobilů bylo a je předmětem odborných debat v rámci prací na novele vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.
„Podzemní hromadné garáže jsou prostory se složitými podmínkami pro zásah hasičského záchranného sboru,“ říká Jiří Hošek. „V případě elektromobilu v hromadných garážích se jedná o trochu jiný typ zásahu, protože požár elektromobilu je trochu odlišný. Může se u něj dynamičtěji projevovat požár baterie. Při uhašení elektromobilu dochází k opětovnému vznícení a k opětovnému vývinu zplodin hoření. I proto jsme jinak nastavili postupy pro hašení těchto automobilů.“
Parkování elektromobilů v garážích přináší podle slov Jiřího Hoška větší rizika. Z toho důvodu je třeba takové garáže vybavit nějakými požárněbezpečnostními prvky. „V tuto chvíli probíhá široká diskuse nad tím, jaké prvky jsou potřeba. Např. EPS, která v případě jarního požáru elektromobilu zareagovala dobře, se ukázala jako velmi účinná, protože požár byl podchycen doopravdy v zárodku.“
„EPS je prvek, který lze namontovat i do starších staveb. Ale zařízení pro odvod tepla a kouře se do stávajících staveb montuje složitě,“ říká v rozhovoru Jiří Hošek. „Také bychom se ale měli podívat i na některé nové prvky, které zlepšují požární bezpečnost staveb a které v tuto chvíli nejsou zakotveny v kodexu norem požární bezpečnosti. To je např. hlídání teploty u dobíjení elektromobilů, možná autonomní hašení apod.“
Více v rozhovoru s plk. Ing. Jiřím Hoškem, náměstkem ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.
Budoucnost plynu v ČR: Přechodné řešení nebo dlouhodobá strategie?
Instalace a energie
estav.tv • 30. října 2024 9:37
Co s plynovým kotlem po povodni? Výměna nebo sanace
Instalace a energie
estav.tv • 30. října 2024 8:00
Sanace kotelny na topný olej po povodni
Instalace a energie
estav.tv • 29. října 2024 9:00
Střídače GoodWe, baterie Pylontech a trendy ve fotovoltaice z pohledu dodavatele BayWa r.e.
Podcasty
estav.tv • 28. října 2024 1:00
Zemní plyn a perspektivní způsoby jeho využití
Instalace a energie
estav.tv • 27. října 2024 16:00
Postup při obnově dodávek elektrické energie po povodních a bezpečnost spotřebičů
Instalace a energie
estav.tv • 27. října 2024 7:00
Nová kapitola pro střechy: Tondach uvádí střešní okna na trh
Stavba
estav.tv • 26. října 2024 5:00
Odkaz byl zkopírován do schránky